Ты без обид далек.Ты видимо про турцию забыл. Когда Аслан убегал в это время хотели Зайти но турция сказала мы не пустим. Так что не надо ерундой заниматься.
@rezomamukashvili6390 4 года назад +3
ესენი ისე გათავხედდნენ, რუსულად რომ არ გასცე პასუხი, იქით შემოგიტევენ (მე, მაგალითად, ასეც ვიქცევი, თუ ტურისტი არაა, რუსულად არ ვპასუხობ!). თუმცა, რაღაზეა ლაპარაკი, როცა თითქმის 30 წელია, რაც დამოუკიდებელი სახელმწიფო გვაქვს, რამდენი ხელისუფლება გამოიცვალა და ის ელემენტარული ვერ მოგვიგვარებია, რომ საქართველოს მოქალაქეობის მისაღებად ქართული ენის ცოდნა სავალდებულო უნდა იყოს (არა აქვს მნიშვნელობა, აქაა დაბადებული თუ ქორწინების ან სხვა გზით იღებს მოქალაქეობას). უფრო უარესიც, კომპაქტურ რეგიონებში სახელმწიფო დაწესებულებებში საქმის წარმოება არასახელმწიფო ენებზე ხდება, რაც უკვე ყველანაირ ზღვარს სცილდება! ასეთ ხალხს არათუ ასეთი საქმიანობის, არამედ არჩევნებში მონაწილეობის (აქტიური და პასიურიც) უფლებაც არ უნდა ჰქონდეს. ხიბლში ვართ ჩავარდნილები, ვაჭრობაზე და ქვეყნის ღალატსა და გაყიდვაზე ვართ გადასულები და მერე კიდევ გვიკვირს ეს "მოჯადოებული წრე." არანაირი "სასათბურე პირობები" - ასეთ ადამიანებს! არანაირი სახელმწიფო სკოლები - არაქართულ ენებზე (გარდა შერეული სწავლებისა კომპაქტურ რეგიონებში, ისიც, გარდმავალ პერიოდში, ასევე, გარდა შეზღუდული რაოდენობის კერძო სკოლებისა)! საერთოდ უნდა აიკრძალოს რაიმე სახის ურთიერთობა ოკუპანტ ქვეყანასთან, მით უმეტეს, მათი მოქალაქეების (პოტენციური რბილი ძალის) რაიმე ფორმით შემოსახლება! ეს უდიდესი პრობლემაა ჩვენნაირი სუსტი ქვეყნისთვის და ასეთი წაყრუება თუ თავის ნებაზე მიშვება დაღუპვამდე მიგვიყვანს... მაგრამ პრობლემა ისაა, რომ სახელმწიფო ხელს არ ანძრევს ამ პრობლემის მოსაგვარებლად (ან, ვითომ, ვერ ხედავს ამ ყველაფერს) და, იქნებ, ჩვენ მაინც, საერთო აზრის მქონე ადამიანები, ერთმანეთს შევეხმიანოთ, დავუდგეთ გვერდში და ქვევიდან დავიწყოთ გაერთიანება და მოძრაობა ამ ყველაფრის შესაცვლელად?!
@mariapciauri5549 4 года назад +2
კი მეც მქობია შენთხვევა როცა რუსმა აქეთ შემომიტია რასქვია რუსული არ იციო..... საქნე ისაა რომ რუსული ვიცი მაგრამ რუს არ ველაპარაჯები რუსულად!! და თუ რუს ტურისტს რამის კითხვა უნდა მითხოს ინგლუსურად და თუ უკვე ერთი ან მეტი წელია აქ ცხოვრიბს მკითხოს ქართულად!!! თუ ტურისტმა ინგლსური არ იცის გადაშალოს ლექსუკონი და ისე იმოძრაოს!!! საფრანგეთში მაგალითად იმისმიუხედავად რომ ინგლისელს არ ვგავდი ფრანგები მაინც არ მცემდნენ პასუხს ინგლუსურად...ამდენი წელი გავიდა და ფრანგებს არ ავიწყდებათ ინგლისი ,ჩვენ კიდევ ყოველ დღე ოკუპანტი გვავიწროვებს და მის მოქალაქეებს ფეხქვეშ ვუგორდებით!! სურცხვილია სირცხვილი!!!!