@@giogvarianashvili6309 очень смешно
@@ДмитрийСемёнов-о4я не надо быть наивным
Ты без обид далек.Ты видимо про турцию забыл. Когда Аслан убегал в это время хотели Зайти но турция сказала мы не пустим. Так что не надо ерундой заниматься.
ესენი ისე გათავხედდნენ, რუსულად რომ არ გასცე პასუხი, იქით შემოგიტევენ (მე, მაგალითად, ასეც ვიქცევი, თუ ტურისტი არაა, რუსულად არ ვპასუხობ!). თუმცა, რაღაზეა ლაპარაკი, როცა თითქმის 30 წელია, რაც დამოუკიდებელი სახელმწიფო გვაქვს, რამდენი ხელისუფლება გამოიცვალა და ის ელემენტარული ვერ მოგვიგვარებია, რომ საქართველოს მოქალაქეობის მისაღებად ქართული ენის ცოდნა სავალდებულო უნდა იყოს (არა აქვს მნიშვნელობა, აქაა დაბადებული თუ ქორწინების ან სხვა გზით იღებს მოქალაქეობას). უფრო უარესიც, კომპაქტურ რეგიონებში სახელმწიფო დაწესებულებებში საქმის წარმოება არასახელმწიფო ენებზე ხდება, რაც უკვე ყველანაირ ზღვარს სცილდება! ასეთ ხალხს არათუ ასეთი საქმიანობის, არამედ არჩევნებში მონაწილეობის (აქტიური და პასიურიც) უფლებაც არ უნდა ჰქონდეს. ხიბლში ვართ ჩავარდნილები, ვაჭრობაზე და ქვეყნის ღალატსა და გაყიდვაზე ვართ გადასულები და მერე კიდევ გვიკვირს ეს "მოჯადოებული წრე." არანაირი "სასათბურე პირობები" - ასეთ ადამიანებს! არანაირი სახელმწიფო სკოლები - არაქართულ ენებზე (გარდა შერეული სწავლებისა კომპაქტურ რეგიონებში, ისიც, გარდმავალ პერიოდში, ასევე, გარდა შეზღუდული რაოდენობის კერძო სკოლებისა)! საერთოდ უნდა აიკრძალოს რაიმე სახის ურთიერთობა ოკუპანტ ქვეყანასთან, მით უმეტეს, მათი მოქალაქეების (პოტენციური რბილი ძალის) რაიმე ფორმით შემოსახლება! ეს უდიდესი პრობლემაა ჩვენნაირი სუსტი ქვეყნისთვის და ასეთი წაყრუება თუ თავის ნებაზე მიშვება დაღუპვამდე მიგვიყვანს... მაგრამ პრობლემა ისაა, რომ სახელმწიფო ხელს არ ანძრევს ამ პრობლემის მოსაგვარებლად (ან, ვითომ, ვერ ხედავს ამ ყველაფერს) და, იქნებ, ჩვენ მაინც, საერთო აზრის მქონე ადამიანები, ერთმანეთს შევეხმიანოთ, დავუდგეთ გვერდში და ქვევიდან დავიწყოთ გაერთიანება და მოძრაობა ამ ყველაფრის შესაცვლელად?!
კი მეც მქობია შენთხვევა როცა რუსმა აქეთ შემომიტია რასქვია რუსული არ იციო..... საქნე ისაა რომ რუსული ვიცი მაგრამ რუს არ ველაპარაჯები რუსულად!! და თუ რუს ტურისტს რამის კითხვა უნდა მითხოს ინგლუსურად და თუ უკვე ერთი ან მეტი წელია აქ ცხოვრიბს მკითხოს ქართულად!!! თუ ტურისტმა ინგლსური არ იცის გადაშალოს ლექსუკონი და ისე იმოძრაოს!!! საფრანგეთში მაგალითად იმისმიუხედავად რომ ინგლისელს არ ვგავდი ფრანგები მაინც არ მცემდნენ პასუხს ინგლუსურად...ამდენი წელი გავიდა და ფრანგებს არ ავიწყდებათ ინგლისი ,ჩვენ კიდევ ყოველ დღე ოკუპანტი გვავიწროვებს და მის მოქალაქეებს ფეხქვეშ ვუგორდებით!! სურცხვილია სირცხვილი!!!!
@@mariapciauri5549
აბსოლუტურად გეთანხმებით! ჯერ ერთი, ამ რთულ პერიოდში მათი ასეთი მომრავლება საქართველოში (თუნდაც, დროებით ან მუდმივი ცხოვრების უფლებით) ისედაც სახიფათოა, მით უმეტეს, როცა მათ უმრავლესობას სრული ინტეგრაციის არანაირი სურვილი არ აქვს და დიდი საფრთხეა მათგან "მეხუთე კოლონის" ჩამოყალიბების, მეორეც, მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთთან საომარ მდგომარეობაში ვიმყოფებით, კიდევ იქით ვეხვეწებით ეკონომიკური თუ სხვა სახის ურთიერთობების აღდგენას, ფრენების განახლებას და ასე შემდეგ, რაც, რბილად რომ ვთქვათ, ამორალურია და დიდი უგუნურობაა , იმის მაგივრად, პრინციპული და თანმიმდევრული პოზიციით ღირსება დავანახოთ და ჩვენი პატივისცემაც ვასწავლოთ... კარგი იქნებოდა, შესაძლებელი თუ იქნებოდა მსგავს პოზიციაზე მყოფი ხალხის შემოკრება, მერე უკვე შეიძლებოდა სწორი აქცენტების გაკეთებაზეც გვეფიქრა..
@@rezomamukashvili6390 კი ჩვენი პროდუქტი პირველ რიგში საქართველიში უნდა გავიტანოთ და პამიდორს თურქეთიდან არ უნდა ვყიდულობდეთ და ტუალეტის ქაღალდს რუსეთისგან. ჩვენი ნაწარმი ჯერ აქ უნდა გავყდით და მერე ქვეყის გარეთ გავიტანოთ მაგალითად სომხეთი,თყრქეთი,პოლონეთი,უკრაინა,ლარვა ლიტვა და მერე დანარჩენი ევროპა და ამერიკა.
ბატონო გიორგი გმადლობთ! როდესაც ამ სიუჟეტს ვუცქერდი ის ჩვენი ღრუზინები მახსენდებოდნენ, რომლებიც მშვენიერი რუსულით იმ დიდ რუსეთში მოღვაწეობენ: საბალეტო დარგში, მოქანდაკის, მომღერლის, ექიმ დასტაქარის, ჟურნალისტის და კიდევ მრავალ პროფესიაში რომელიც არა მარტო თვალშისაცემი, არამედ თავშისაცემიც გახდა მთელი საქართველოსთვის. ჰოდა ამ რუსებს კი არა, იმ ბაბოსაც ვერ გავამტყუნებ აგვისტოს 2008-ში, ქართლის ნახევრად დამწვარ სოფლის ორღობეში რუს ტანკისტებს ყველი და თონის პურით, კიტრით და პამიდვრით რომ გაუმასპინძლდა. ვერც იმ მალენკი ღრუზინს თავის პატარა ღრუზინსკი ფრთებით თავის ჭკუაზე აეროპორტში დაჯდომას რომ სთხოვდა. ვაფასებ თქვენს შრომას და გისურვებთ წარმატებას.
Думающае,коренное насиления Грузии,не против мирного Росиского народа,мы против путинизма и его продажной пропоганды!!!
Это зависит от того, какой этот народ и какое у них мировоззрение
Я думаю что люди любой нации, кто желает жить в Грузии , обязанный знать язык страны где вы будете жить и говорите что любите её, как в Европе , должен быть закон в конституции
Все за мир и дружбу. Оставьте в покое Абхазию и Осетию. Они хотят свободы. Они имеют свою культуру и язык. После того что вы сделали в Сухуми они с вами не будут никогда. А вас ассемилируют турки. Ваша судьба очень печальна. Вам хана....
@giorgi kun ещё раз поясняю, что в Союз эти народы со своей территорией входили отдельно. И также свободно должны выйти. Нельзя в современном мире устраивать тюрьму народов. Бросьте имперские замашки. Время сталинизма давно прошло. Живите добрососедски и не зарьтесь на чужое.
@@mitinigor3554 читаю ваши комментарии и твое наглость просто зашкаливает. Это Грузини должный
жить "добрососедски" в то время как россияне не теряют шанса насрать на соседей?! Кому вы читаете эту мораль? Сначала взгляните на свое правительство!
"ещё раз поясняю, что в Союз эти народы со своей территорией входили отдельно"
ჩვენი ხალხი როცა პიტინის და კრემლის აგრესიაზე პასუხს სთხოვს ნუ ეწყინებათ რუსებს,საზოგადოება თავის მხრივ პასუხისმგებელია თავის მთავრობაზე,ვინაიდან მათ აირჩიეს, ან არაფერი არგაუკეთებიათ იმისთვის რომ ხელისუფლება შეეცვალათ.
ai sad dagvendzra ragveshveleba chauyares sapudzveli ukve rusebma ajaras ati weli arc dajirdeba naxet rogor sheuertos putinma ajara rusets rit vegar xvdebian es yru qartvelebi rom ar sheidzleba udzravi qoneba miyido rusebs
აჭარა მეორე სამაჩაბლო იქნება!! მასე ვუყვარდით ოსებსაც და აფსუებსაც ...
აჭარლები ჩამოსულები ნამდვილად არ არიან :) ასე რომ აქ პარალელის გავლება აბსურდულია. რუსეთი კი მიზეზს ყოველთვის იპოვის.
@@guruguruli5387 ხოდა.მაგას ვამბობ ანუ რუსები ხომ სახლდებიან აჭარაში
@@emmazhong6368 საქართველოს მთავარი პრობლემა მოღალატე ვაი ქართველებია , დანარჩენი პრობლემა მეორეხარისხოვანია.
@@guruguruli5387 samwuxarod ara piriqit mteria chventvis pirvelxarisxovani!
@@guruguruli5387 da turqeti ki natoshia da azerbaijani megobrobs chventan ruseti ki okupantia
გამოვიდნენ კრემლთან))
ამით დავიწყოთ რო ჩვენ სტუმართმოყვარე და ჰუმანური ერი ვართ , მაგრამ რამდენიმე კითხვა ისმება ზუსტად ესეთ სიტუაციებში, რამდენია ამათგან ფსბ შნიკი ვიცით? უძრავი ქონების მათზე ( არამარტო რუსებზე ) შესყიდვა უნდა ხდებოდეს თუ გრძელვადიანი მიქირავება როცა საბოლოოდ მაინც სახელმწიფოს ეკუთვნის? ქართული უნდა იცოდნენ? თუ მოქალაქეობა სურთ უნდა იყვნენ აღრიცხვაზე და დათმონ რუსეთი ( მაშინ როცა რუსეთი მტერია ) ? რუსულად რაიმე უნდა იწერებოდეს ქუჩაში ? რუსული მუსიკები უნდა ისმოდეს რუსეთის პატარა სოფელივით კაფე ბარებში ? ჩვენი მოქალაქეები რუსულად უნდა ელეპარაკებოდნენ ტურისტებს ? კარგია ბიზნესი , იქ სადაც არის კონკურენცია და მრავალი აზრი არის განვითარება არიან რუსებიც ვინც მართლა თავისუფლებას ეძებენ და ჩვენ ბრძენი და კეთილი ერი ვართ ვიცით რა ეტკინება სხვას და არ ვტკენთ მაგრამ უნდა გავარჩიოთ სად არის გულღიაობადა სად იწყება სიბრიყვე . მე მიყვარს ჩემი საქართველო და ყველა ქართველი, უნდა გავძლიერდეთ უფრო მეტად❤️🇬🇪
Спасибо Огромное, благослови вас Бог 🙏
რუსებს ასეთი განონათქვამი : ,,ტამ მაია როდინა გდე ჟოპა ტიოპლაო " ანუ იქ არის ჩემი სამშობლო სადაც ტრაკი თბილად მექნებაო... სამშობლოს შეგრძნება რუსებს სხვანაირად აქვთ, შეიძლება ითქვას საერთოდ არა აქვთ.
@Dave გეტყობა რომ, არ იცნობ რუსებს კარგად.
ქარტულად არც კადრულობენ ლაპარაკს. მაინდამაინც ბატუმი რატომ საცხობრებლად.
Siyalbe mgonia respodentebis natqvami, rom chamosclistanave saxlshi igrzvnes tavi. Darcmunebuli var arcert an totqmis arcerts ar ucdia qartulis scavla da masze saubari. Arada nebismier qveyanashi integracia enis shescavlit icyeba. Es qveynis da misi moqalaqeebis pativiscemacaa. Mgonia rom es adamiabebi rusuli politikis nacilia da did satkivars gagvichenen momavalshi. Da tu chventvis chveni qveyana zvirfasia politikuri protesti mainc gamovxatot da droebit ,,davivicyot'' rusuli ena. Rogorc es baltiispirelebma gaaketes.